Na seminářích a při konzultacích slýchávám nezávislé a úspěšné ženy, jak si stěžují, že dnešní muži jsou “bačkory” a že se jim nedá věřit, protože jsou příliš slabí a nevyzpytatelní. Citliví a jemní muži si zase stěžují, že se z žen staly “mužatky”, které se ani nedají pořádně sevřít v náručí, protože si nikoho nepustí k tělu. Je tento stav konečným projevem lidské sexuální moudrosti a evoluce, nebo před sebou máme další krok?”
…ptá se David Deida ve své knize Cesta pravého muže. Bylo by velmi smutné, kdyby tento popisovaný stav naší společnosti byl tím finálním, tou zahradou rajských potěšení, ke které spějeme. Většina z nás to možná podvědomě tuší. Je třeba udělat další krok, energie vyrovnat tam, kde mají být. Tedy ženám vrátit tu jejich a mužům umožnit, aby se z nich stali PRAVÍ MUŽI.
Můžete začít číst odkudkoliv
Kniha je rozdělena do osmi částí, které vás v mnoha rozsahově přívětivých kapitolách provedou mužskou duší, podstatou jejich vztahu k ženám, práci a potažmo i k sexu. Vše je totiž nenápadně a zcela logicky propojeno – světě div se – právě proto, že jste mužem, jehož založení je naprosto jiné, než je tomu u ženy.
Výhodou pro čtenáře je, že oněch 51 kapitol se dá číst i napřeskáčku tak, jak jsem to napoprvé učinila já, protože – jsem ženská – zvědavost byla silnější, než morálka disciplinovaného čtení. Je to čtení opravdu strhující.
Pravý muž? Především silný!
Nikoliv však svaly a řečmi. Velmi zajímavá byla kapitola, která pojednává o tom, aby muž nikdy neměnil svá rozhodnutí jen proto, že jej o to žena požádá. Je tu i několik příkladů. Kolik mužů se rozhoduje bezhlavě, pod nátlakem žen? A kolik opravdu ze své vlastní mužské podstaty, s uspokojením ze sebe samého? A právě tato druhá rozhodnutí mají býti těmi nevratnými, těmi, která imponují ženám a činí vás v jejich očích opravdovými muži, nikoliv slabochy. I když tyto jemné reakce často probíhají na podvědomé úrovni.
Nutit ženu, aby se rozhodovala, je vykopávání hrobu pro vás samé….
Muži se tu mohou dozvědět, co je doopravdy přitahuje na ženách. Jejich něžná energie plná lásky.
“Ženský princip naproti tomu nehledá svobodu, ale lásku. Dokonalé štěstí ženy nespočívá v prázdnotě, ale v naplnění. Prostředek k jeho dosažení není odpoutání, ale odevzdání. Proto je žena nešťastná, když muž po dosažení orgasmu usne. Muž po dosažení orgasmu dosáhl konečně kýžené prázdnoty, osvobození od stresu, které v různých podobách hledal celý den. Žena však doufá, že prostřednictvím sexu prožije lásku a naplnění, a podřimující muž jí nic takového nemůže zprostředkovat.
Ženský princip hledá naplnění a děsí se prázdnoty. Prázdné poličky žena rychle zaplní suvenýry, mušlemi a kamínky, které posbírala na nejrůznějších místech. Když se necítí naplněna láskou, snaží se nasytit zmrzlinou, čokoládou a klábosením, na rozdíl od muže, který se často zbavuje stresu vysedáváním před televizí a ejakulací…”
Syrový je Deidův styl, ovšem promlouvá přímo do duše….
Největší dar pro muže – ŽENA!
Žena, která je v souladu se svou vlastní energií, bude v souladu jak s tou sexuální, tak s duchovní. A bude pro Vás neuvěřitelně přitažlivá. Ženské ztělesnění extáze (například v orientálním tanci ) je neskutečně přitažlivé a zajímavé je, že náhražky za tuto jemnou dráždivost muži hledají v pornu, kde je ženská sexuální extáze vybičována – alespoň nahraně – do maxima, či v alkoholu nebo drogách. Tam je energeticky také přítomna ženská energie. Příjemným “dobitím” může pro muže být pobyt v přírodě, příroda sama má též tuto vlastnost.
Jen málo lidí se v dnešní době cítí být opravdu v pořádku. Popíráme vlastní podstatu, své jádro a to působí stísněnost a naše duše je v křeči. Cítíme se dnešním životem ohroženi a bojíme se. V 51 kapitolách se tu vydáte na vzrušující a zároveň velmi uklidňující cestu do hlubin nejen mužské duše, ale také do té ženské.
Je totiž s tou mužskou neodmyslitelně spjata.
Zdroj: http://www.kultura21.cz
To samozřejmě není až tak nic nového. Co činí Deidovu knihu zajímavou, je spíše její vhodné načasování (1997). Přichází v době „krize mužské identity“. Ženská emancipace započala již dávno, ženy už dlouhou dobu rozvíjejí svého „vnitřního muže“ – učí se být svobodné, asertivní a nezávislé – ale co muži? Nepřicházejí tím o tradiční výsostná práva a postavení? Jak na to budou reagovat? Jedno z cest je jakési rozvíjení „vnitřní ženy“, intuice, vnímavosti, empatie, schopnosti odevzdání se a plynutí. Ale stačí to? Deida tvrdí, že ne. Že se jedná pouze o přechodnou (byť nutnou) fázi spirituálního vývoje muže:
Ženská stadia by se dala nazvat (snad tím nikoho neurazím) třeba takto:
Ženy jsou v dnešní době „na koni“, jdou do své síly, mají náskok: muži dnes poněkud ztrácí dech. Deidova Cesta pravého muže chce být určitou odpovědí na tuto potřebu vzájemné mužsko – ženské komplementarity.
Kniha samozřejmě není určena jen mužům ani jen heterosexuálním jedincům. Může být mimořádně atraktivní i pro ženy (ve smyslu – „konečně to nějakýmu chlapovi došlo“.) Jiným ženám se kniha může zdát naprosto samozřejmá a neobjevná, protože reflektuje přirozeně ženské vidění světa; ty bych ale rád ujistil, že jejich protějškům zřídka, obvláště typu č.1.)
Co se Deida snaží charakterizovat, je mužská a ženská polarita, která se projevuje v heterosexuálních i homosexuálních vztazích. Existují muži, kteří mají zdůrazněnou spíše ženskou polaritu a existují ženy, které mají více zdůrazněnou mužskou polaritu. To všechno je přirozené. Vesmír je rozmanitý. Každý člověk je unikátní. Deida nás nabádá, abychom zjistili tu svou sexuální polaritu, ve které se cítíme nejlépe, která je pro nás bytostná, a vzhledem k této energii si zvolili partnera / partnerku, s energií vůči své komplementární, chceme-li si užívat vzájemné proudění, růst, vzrušení a prohlubování lásky.
Pokud v partnerském vztahu dojde k „depolarizaci“, tzn. mužský pól se nechová dostatečně mužsky, pak partnerka musí tuto mužskou roli do určité míry přebírat (přebírá kontrolu nad situací, což není její ženská přirozenost), čímž sice „jakoby“ dochází k jakémusi vyrovnání, ale ze vztahu se vytrácí nejenom sexuální přitažlivost, ale i celková jiskra, náboj a životní šťáva. Vztah uvadá a vysychá. Muž se již necítí být mužem, a ani žena se již necítí být ženou.
Totéž se děje samozřejmě i v případě, že žena má příliš nejistou a úzkostnou vnitřní „holčičku“, a proto se navenek projevuje více mužsky, i když to není její přirozenost. Muž se to pak snaží vyrovnávat svou ženskostí – ale ani jeden z nich pak nestojí ve své přirozenosti, takže se na sebe pak pokrytecky usmívají, ale uvnitř strádají. Ve svém snění jejich duše cestují úplně někam jinam.
Někteří partneři si dovolují navzájem do své přirozenosti dorůst a vyživují se navzájem: holčička se stává ženou, chlapeček mužem. Jiní si naopak setrvale „hází klacky pod nohy“, vjíždějí si do svých emočních ran a spíše se fixují ve svých traumatech. – Ale většinou jde obojí ruku v ruce: zacelení skrze otevírání ran. (Takřka nikdy to není jednoduché. Do mužství se dorůstá přijetím výzev.)
Jsou lidé, kteří chtějí čistě přátelský vztah bez intenzivního energetického proudění, a tento indiferentní (neslaný, nemastný, přitom bezpečný a neohrožující) životní styl jim může vyhovovat: k nim Deidova kniha nebude příliš promlouvat. (Jde někdy o lidi, kteří ještě nemají uzavřené trauma ve vztahu k nějakému rodiči nebo bývalému partnerovi, a proto tento „přátelský“ vztah používají jako jakýsi bezpečný azyl, kde je neohrožuje intenzita emocí.)
Ale většina lidí v dnešní společnosti po této energetické polarizaci bytostně touží. Je totiž stimulující pro jejich vývoj, růst a autentický plnohodnotný životní pocit. A proto, pokud jim v aktuálním vztahu schází, budou mít podvědomou tendenci hledat tento druh proudění „jinde“. (Vlastní přirozenost sice potlačovat můžeme, ale ne věčně).
V praxi to znamená, že muž s extrémně zdůrazněnou mužskou polaritou bude inklinovat k partnerkám extrémně femininním (iracionálním, náladovým, chaotickým, jakoby „vylhaným“, až hysterickým), bez přítomnosti mužských kvalit. Tato jinakost ho bude neodolatelně vábit, přitahovat, dráždit; ale i provokovat a vytáčet k až nepříčetnosti. Bude zde vášeň jako uragán, ale méně vzájemného pochopení. (Pokud by si však silně maskulinní muž vybral za partnerku ženu s neutrálním poměrem mužské a ženské energie, nebylo by to ono: nešel by až na samou mez svých možností.)
Muž s relativně vyváženou mužskou a ženskou polaritou (50 : 50) bude přirozeně lnout k ženám s podobným poměrem mužské a ženské síly, protože do sebe interakčně nejlépe „zaklapnou“. V takovém vztahu bude více porozumění, ale i méně výbušné sexuální chemie a vzájemné iritace. (Deida říká, že takovýchto lidí je asi 10%)
Muž se zdůrazněnou ženskou polaritou bude naopak přitahován k ženám s mužskými atributy. V takovém vztahu může proudit sexuální energie, ale budou zde prohozené role: muž bude ženou a žena mužem. Žena bude silnější, rozhodnější a agresivnější, kdežto muž citlivější a podřídivější. I takový vztah může přirozeně fungovat. Ale jen tehdy, je-li žena skutečně ve své podstatě sexuálně mužská a dominantní a muž sexuálně ženský a podřídivý – tedy, mají-li oba ujasněnou svou energetickou polaritu a jednají-li s ní v souladu. (Těchto párů je prý také asi 10%).
(Totéž v opačném poměru platí samozřejmě i pro ženy.)
V homosexuálních párech tomu bude obdobně: maskulinní homosexuál bude toužit po femininním partnerovi a femininní lesbička po partnerce se silnější mužskou polaritou, která pro ni bude vyzařovat ochranu, rozhodnost a připravenost k agresi. I homosexuální páry tedy ztělesňují tuto bytostnou potřebu energizující polarizace.
Chcete-li zjistit, je-li vaše sexuální podstata spíše mužská či ženská, zde je klíč:
Jedná-li jedinec v souladu se svou sexuální podstatou, jeho vnitřní bytí roste a rozvíjí se: kvete. Vztah se prohlubuje a jeden i druhý se stávají více tím, čím doopravdy v hloubi srdce jsou. Přičemž tento proces nemá hranic a odehrává se na všech úrovních života.
Co vlastně Deida chápe pod mužskou a ženskou esencí?
Ženská esence
Deidovy rady pro muže:
Temný / Světlý aspekt Mužství / Ženství
Ženská energie má jak svou božskou, krásnou, milující, pečující a starostlivou tvář, stejně jako aspekt destruktivní, manipulativní, hrozivý, ovládající, provokativní a „semetrikózní“, nezvladatelně chaotický jako jsou přírodní živly, jako je mořská bouře… U muže je tomu podobně. Jeho temné já může obsahovat chtíč, násilí, krutost… v podobách vymykajících se jeho aktuálnímu sebepojetí. Všechny tyto části se ve vztazích v jakémsi složitém ornamentu setkávají. Všichni máme v sobě světlé i temné mužství, světlé i temné ženství, ať už je naše biologické pohlaví jakékoliv. Jaký máme vztah k těmto částem, takový budeme mít vztah k lidem v našem okolí. Jaký máme vztah k lidem k našim okolí, takový budeme mít vztah ke svým vnitřním částem.
Jsou-li naše temné kanály „zaškrceny“, nemůže volně proudit láska a energie mezi partnery. I destruktivní energie musí být projevena. Většina ženských „her“ a provokací má nevědomý cíl: konfrontovat muže se jeho vlastní temnou silou. (Iracionální nálady ženy často zrcadlí to, co muž není schopen vyjádřit. Žena to nedělá úmyslně, její psychika tak funguje.) Teprve při akceptaci a vyjádření temné mužské síly se jakoby žena uklidní (protože muž konečně získal přístup ke své plné síle) a oba partneři se mohou plně setkávat na všech temných i zářivých úrovních svého bytí, v celé plnosti a hloubce.
Tím velké dobrodružství nekončí, ale teprve začíná.
Zdroj: http://ografologii.blogspot.cz
Přidat komentář