Dosáhnout vrcholu prázdna!
Požívat plnosti klidu!
Ve spěchu příchodů a odchodů
se vše, jak pozoruji, znovu vrací zpět.
Každý tvor rozkvétá a roste do plnosti
a každý se znovu navrací ke svému prazákladu,
k tomu, co je a co má být.
Návrat k prazákladu znamená plnost klidu.
To je, čemu se říká naplnit své určení.
Naplnit své určení znamená věčnost.
Znát věčnost znamená osvícenost.
Neznat věčnost
znamená zaslepenost a zkázu.
Kdo zná věčnost, obsahuje všeobsáhlost,
kdo má všeobsáhlost, obsahuje nestrannost,
kdo má nestrannost, má i důstojenství království.
Královské důstojenství vede k nebesům,
nebesa vedou k tau,
tao vede k stálému trvání.
Pak zánik těla
není hrozbou.
…změňte své myšlenky založené na egu a dopřejte si pocítit, jak je blažené být v souladu s Taem. Následně se staňte bedlivým pozorovatelem skutečného fungování vašeho světa a dopřejte si možnost zůstat v souladu s cyklickou povahou všech živých věcí. Existuje totiž neměnný cyklus „život není, život je, život není“, a my jsme jeho součástí. Všechno přichází a zase odchází. Život se projevuje v celé řadě forem – teď je tady a v určitém okamžiku skončí tím, čemu říkáme smrt. Toto přicházení a odcházení nám může připadat dočasné, ale ve své podstatě je tou největší konstantou, která nikdy nekončí. Pokud princip této cyklické změny přijměte za svůj, bude se vám dařit.
Lao´c říká, že pocit vnitřního klidu přichází s návratem k prazákladu, kde začínají i končí všechny cykly. Tak dojde naplnění váš osobní osud; neboli jste tu proto, abyste poznali tao a stali se jím, tedy konstantou, stojící za všemi příchody i odchody. Když víte, že za současným zklamáním je nějaká konstanta, pak víte, „že také pomine“ – vždy tomu tak bylo a vždy tomu tak bude. Když změníte svůj pohled na věc, začnou se měnit i ony.
Věnujte celý den tomu, že budete vědomě vyhledávat situace, při nichž budete nezaujatě pozorovat konce i začátky. Dopřejte si čas, abyste mohli nezaujatě pozorovat život, obzvláště pokud vás konce přivádí k zoufalství. Začít můžete hned ráno, když si uvědomíte, že konec spánku je začátkem bdění. Všímejte si jednotlivých konců, které přecházejí do začátků, aniž byste je nějak posuzovali. Začněte vědomě žít neměnně, a to tím, že přijmete názor, že jedinou jistotou je změna. Nezapomeňte do tohoto cyklu zahrnout všechny své pocity, pokud budete nezaujatě pozorovat smutek, umožníte, aby se jeho přirozený konec přerodil i v začátek. A tím praktikujete tao!
Dr. Wayne W. Dyer, z knihy Změňte své myšlenky, změňte svůj život.
Přidat komentář