K zamyšlení

Primární světlo a Nágy
Alberto Villoldo
Mudrc Padmasambhava prý kdysi ukryl soubor pokročilých nauk známých jako „Dokonalost moudrosti“, ale svět na ně ještě nebyl připraven. Tyto texty tedy ukryl v hlubinách oceánu, kde je měli střežit divocí mořští hadi známí jako Nágy. O šest set let později je objevil Nágardžuna, jehož jméno znamená „ten, kdo má moc nad nágy“. Mořští hadi, s nimiž se Nágardžuna setkal a které ovládl, jsou podobní děsivým nestvůrám, jimž musí šaman čelit, když se vydává objevit nejhlubší pohřbené poklady.

Nágardžunovo jméno nám nabízí vodítko, jak toho můžeme také dosáhnout. Jak tyto démony ovládnout a jak porazit nestvůry, které mohou být tak děsivé? Mnozí z nás strávili léta absolvováním terapií a různých forem vnitřní práce, které nám pomohly najít způsob, jak přinést větší klid do našich vnitřních konfliktů a bojů. Víme však také, že boj s našimi vnitřními démony je jen posiluje, podobně jako stohlavá hydra, které čelil Herkules: pokaždé, když Herkules usekl sekerou jednu hlavu, vyrostly další dvě.
My si můžeme stejně jako šaman uvědomovat, že žádné zbraně nejsou potřeba, protože všechny tyto „nágy“ jsou jen stíny, které se v přítomnosti prvotního/prapůvodního světla rozplynou. Zůstávaje v tomto světle, světelný bojovník pozoruje, jak se stíny postupně rozpouštějí. To proto, že žádný z těchto démonů není skutečný, přestože se zdají být zcela reální. Jsou pouze odrazem démonů v nás, kteří nám dělají z naší práce, vztahu nebo zdraví peklo.
Od nástupu psychologie už nemluvíme o démonech, ale o nevědomých přesvědčeních, která řídí naši realitu. Často se potom spokojíme s duchovními poklady, které se nacházejí nejblíže povrchu, s těmi, které objevíme během víkendového ústraní nebo při terapii. Dostane se nám nového prozření o naší původní rodině nebo odhalíme vzorce chování či přesvědčení, které způsobují problémy v našem životě a v našich vztazích. Tyto vhledy jsou cenné, ale poté, co je nějakou dobu sklízíme, zjistíme, že naše hledání pouze napodobuje mnohem hlubší zkoumání, po kterém toužíme. Že nám to zkrátka nestačí.
Má tento mýtus hlubší smysl? Na chvíli se posaďte a zamyslete se nad tím, jak se vás tento mýtus dotýká na hluboké úrovni. Může být tento mýtus zaklínadlem, které ovlivňuje váš pohled na svět? Je čas uvolnit i toto hluboké přesvědčení?
Richard Rudd, překlad Markéta Doubravská
Foto:Vector illustration with Guru Padmasambhava. It is an emanation of Buddha Amitabha. A symbol of the Tibetan Buddhism. 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *