Milí přátelé,
kniha, kterou Vám chci dnes přiblížit, pojednává o tématu, kterému se většina lidí chce raději vyhnout. Ano, mám na mysli smrt, která ale ať chceme nebo nechceme, je součástí života, neodmyslitelně k němu patří. Všichni jme se narodili a všichni jednou zemřeme. Ale smrti se dle autora knihy O smrti a znovuzrození nemusíme bát. O celém procesu umírání můžeme otevřeně přemýšlet a učinit ho součástí svého života. Na konci pak na nás nebude čekat velký otazník.
Lama Ole Nydahl je jeden z mála Evropanů, který učí autentické metody buddhismu předávané po staletí na Východě. V knize radí, jak se připravit na poslední okamžiky svého života i jak doprovázet při umírání své blízké. Kniha tak může pomoci nejen buddhistům, ale všem umírajícím, jejich blízkým a každému, kdo má ze smrti obavy.
Kniha „O smrti a znovuzrození“ přináší pohled tibetského buddhismu Diamantové cesty na proces umírání a vysvětluje, co se děje po smrti, kdy mysl zpracovává všechny prožité dojmy, na základě kterých se opět rodí do lidské nebo jiné formy existence.
Smrt je stále v kolektivním vědomí společnosti tajemnou černou dírou, a proto je jakákoli znalost, zkušenost nebo pochopení v této oblasti nesmírně důležité. Kniha z toho důvodu není určena pouze buddhistům, ale je psána tak, aby byla užitečná každému, kdo chce získat povědomí o tom, jak při umírání pomoci přátelům či rodině. Zároveň kniha nabídne čtenářům i hlubší a praktické informace o metodách, díky kterým se lze naučit pracovat se svou myslí během umírání a smrti.
Kniha je rozdělena do devíti kapitol, z nichž první připojuje k tématu smrti a umírání kontext dnešní vědy. Druhá kapitola pojednává obecněji o buddhismu a jeho učení. Ve třetí kapitole se popisuje průběh toho, když někdo umírá, a způsoby, jakými lze zlepšit podmínky umírání. Ve čtvrté kapitole se autor začíná zabývat procesem umíráním a popisuje to, co se umírajícímu děje. Pátá kapitola vypráví o tom, co můžeme dělat, abychom pomohli někomu, kdo umírá. Následující kapitola ukazuje, jak proces umírání a samotné smrti využít k rozvoji. V sedmé kapitole následují učení o mezistavech (tib. bardo). Osmá kapitola se zabývá podrobněji praxí přenosu vědomí (tib. phowa), a popisuje její různé druhy a možnosti, které nabízejí. V deváté kapitole se píše o učitelích, které lama Ole Nydahl potkal, a o tom, jak zemřeli.
Kniha končí vyprávěním o smrti 16. Karmapy Rangdžunga Rigpe Dordžeho.
Smrt a umírání jsou součástí života a přesto o něm my lidé moc nevíme. Jak probíhá a jak případně jiným pomoci, tak i o tom je tato kniha, která se snaží zpřístupnit širší společnosti po léta tabuizované téma. Znalost procesů souvisejících s umíráním uklidňuje mysl a rozpouští strach.
Podle Nydahla je při umírání nejdůležitější zůstat uvolněný a bez napětí, zároveň ale mentálně nerozptýlený a soustředěný. Umírající by si měl představovat to nejkrásnější nad svou hlavou a přát si za tím jít…
Sofie
Co se děje po smrti – rozhovor s autorem knihy
Přidat komentář