K zamyšlení

„Kṛṣṇa sedí na svém válečném voze, drží otěže a ovládá pět koní. Je vládcem všeho. Arjuna s Ním sedí ve válečném voze a oba troubí na božské lastury. To poukazuje na skutečnost, že když člověk projeví zájem o změnu, když Bůh vnímá, že člověk vyvíjí úsilí se změnit, pak mu samotný Pán dá sílu, moc, energii a víru. Dává člověku sílu kontrolovat své smysly: pět koní táhnoucích válečný vůz představuje pět smyslů.“

„Představte si všechny ty lidi troubící na lastury: jak silný a mocný zvuk to musel být v ten okamžik, že vše okolo se začalo třást!

A to nejen na bitevním poli, ale také na nebesích. Nedělo se to pouze ve fyzickém světě. Událo se to také ve světě duchovním.“

„Použili lastury, aby ohlásili začátek a konec války. Šlo o zvuk oṁ. Tento vibrující zvuk ukazuje, že bez ohledu na to, jak velká bitva je, jak je tvrdá nebo obtížná, člověk najde na konci cestu. Vše je nakonec prostoupeno kosmickým zvukem. Nakonec, když člověk dosáhne uvědomění, je to skrze tento kosmický zvuk. Tento kosmický zvuk je slovem samotného Boha. Lastura a zvonek nejsou pouhými předměty. Když člověk zatroubí na lasturu, probouzí to božskost v jeho nitru. Probouzí to vnitřní čistotu. Vytvoří se vibrace a tato vibrace působí ve vašem mozku. Totéž platí pro zvonek.“

„Vydáte-li se na duchovní cestu s plnou silou, nic s vámi nemůže pohnout! Nic, co lidé říkají, nic, co lidé udělají, vás nemůže svést z cesty. To je to, co Kristus říká o víře. O budování víry na skále, takže s vámi nic nepohne! Když si postavíte dům na písku, zboří se. Pakliže postavíte dům na skále, bude mít velmi pevné základy. Ten zvuk, o kterém hovoříme, je vnitřní silou. Když máte vnitřní sílu, není pouze ve vašem srdci. Vaše celé bytí bude naplněno energií! Budete plní energie od hlavy až ke konečkům prstů u nohou, protože tato energie nepřichází z venku, přichází z nejhlubšího nitra. Tato energie pochází od samotného Boha, od samotného Kṛṣṇy, vyzařuje ven a poskytuje vám podporu a sílu jít vpřed. I když vidíte své slabosti, neměli byste se na ně zaměřovat. Ano, jsou vaší součástí, ale držte se své síly!“

Paramahamsa Vishwananda – komentář k verši  14 – 20 z Bhagavadgíty


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *