Kniha Ruperta Spiry – Popel Lásky – je sbírkou esenciálních výroků k nedualitě podaných srozumitelně a jasně současným učitelem a mistrem advaity. Byly sesbírány na mnoha jeho setkáních s žáky v Evropě a USA. Rupert nám v nich předává s mistrností sobě vlastní hluboké i nezvyklé, neduální úhly pohledu, které často vykolejí naši mysl ze zajetých odpovědí na otázku „Kdo jsem“ a co je podstatou zdánlivého světa kolem nás.
Rupert Spira patří k současným učitelům neduality. Podobně jako mnozí duchovní učitelé dneška, známí i neznámí, vyrostl, vystudoval a žije v západní kultuře. Duchovním naukám se učil u Mistrů z Východu i u západních mystiků. Probudil se nakonec pod vedením Francise Lucilla a už mnoho let se dělí se o své hluboké poznání a zkušenost s ostatními lidmi. Kromě knih a vedených meditací nabízí také semináře a setkání k nedualitě v zemích Evropy a v Americe. Žije se svým synem a partnerkou Ellen Emmet v Oxfordu, Ellen se věnuje józe a neduální tradici. Rupert je zároveň umělec-keramik, jeho dílo najdeme v řadě světových galerií.
Učení tohoto autora je neocenitelným vedením na cestě zkoumání vlastní mysli – neboli esenciální přirozenosti naší (relativní) existence. Rupert Spira upozorňuje na to nejzapomínanější – že totiž jediné, co můžeme kdy poznat a zažívat, je vlastní mysl. Proto nebudeme-li znát její přirozenost, nemůžeme pravdivě chápat nic z toho, co touto myslí relativně poznáváme a prožíváme. Pochopení přirozenosti vlastní mysli je tedy nejhlubší poznání i sebeléčení, jakého můžeme kdy dosáhnout. Vše poznávané, má-li to být pravdivé absolutně a nejen relativně, musí být tedy odvozené od poznání přirozenosti mysli. A v mysli samé, učí Rupert, nepoznáváme nic než jen uvědomování (toho či onoho) neboli – jedině Vědomí samotné. Poznání přirozenosti Vědomí je tedy nejvyšší a absolutního poznání.
Popel Lásky – Slova k nedualitě nabízejí přímočaré dávné pravdy, čistě, tak aby byly srozumitelné západním myslím. Co stránka to jeden výrok – brána k pochopení neduality i k přímému prožitku přirozenosti Skutečnosti, brána do sebe, do přirozenosti našeho Já – Vědomí, kde už žádná slova nejsou.
Prastaré učení advaity – neduality – v knize Popel Lásky ožívá pro dnešek. Pro ty, na koho promluví, se stane drahocenným pokladem, neocenitelným průvodcem na cestě-necestě k osvobození se a poznání esenciální povahy Skutečnosti, zkušenosti i Já. Vede nás k nevyslovitelné odpovědi na otázku: „Kdo jsem?“ K přirozenosti Vědomí.
„Každá sloka této knihy pálí vše, čím nejsme, a odhaluje, čím jsme. Je destilací pronikavých sdělení Ruperta Spiry sesbíraných z mnoha jeho setkání s lidmi. Někdy si půjčují hudebnost haiku, jindy zase stručnost na dřeň jdoucích instrukcí anebo přesvědčivou moc orace. Každé z nich však, bez ohledu na jejich tvar, předává vzácný poklad celistvé nauky.“
Z předmluvy ke knize Popel Lásky:
Kniha Popel Lásky je destilací pronikavých sdělení Ruperta Spiry sesbíraných z mnoha jeho sezení, na nichž předával své učení. Každá sloka je jako žhnoucí pochodeň. Máme-li se jim skutečně přiblížit, s důvěrou a otevřeně, budeme si muset uvnitř posvítit na změť všech našich přesvědčení a klamů, které nás udržují ve stálém tichém zoufalství, jež jsme nakonec přijali za nevyhnutelné. Každá sloka této knihy pálí vše, čím nejsme, a odhaluje, čím jsme.
„Jistotu a štěstí nelze nalézt v ničem, co přichází a odchází. Hledej ve svém prožitku to, ať je to cokoliv, co se v něm neobjevuje, nepohybuje, nemění a nemizí, a jen do toho vkládej svou identitu, jistotu a štěstí.“
„Štěstí je jednoduše nechat vše být právě takové, jaké to v každém okamžiku je.“
„Já, Vědomí, nemohu být nikdy viděno ani znáno jako objekt, a přece všechny objekty jako myšlenky, pocity, tělesné prožitky a smyslové vjemy svítí jen mým světlem.“
„Myslí znej deset tisíc věcí, srdcem ciť jen jednu Skutečnost.“
Kniha Popel Lásky se může stát vaším neocenitelným průvodcem na cestě k sobě, ač samo její naplnění leží mimo všechna slova a úvahy. A právě v tom je Rupert Spira jedinečný, neboť je současně mistrem advaity i umělcem slov, kterými přibližuje neduální chápání způsobem, jaký nemá v současné době srovnání.
Sofie
Přidat komentář